Терапевтичний ефект

Для поліпшення дихальної функції

Дихання відіграє важливу роль у всіх техніках і вправах йоги. Дослідження показують, що більшість людей дихає поверхово, не використовуючи весь потенціал легенів. Через це тіло в недостатній мірі забезпечується киснем. Метаболічна функція знижується і в результаті фізичний стан значно погіршується.

Через певні фізичні вправи, техніки розслаблення і дихальні техніки дихальний процес стає більш усвідомленим і поглиблюється природним шляхом. Регулярна практика поступово позбавляє нас від звички неправильного дихання і замінює її звичкою дихати глибоко, розслаблено. Крім користі для фізичного і ментального здоров'я є й інші плюси - помітно поліпшується імунна система всього організму і підвищується життєвий тонус.

Наш дихальний процес впливає не тільки на фізичний стан, але також і на нашу емоційну і ментальну гармонію. Стрес і тривога змушують нас дихати швидко і поверхово. Коли ми розслаблені, подих повільний і глибокий. У стресових ситуаціях у нас є можливість відновити нашу внутрішню рівновагу через усвідомлене глибоке дихання. Ми можемо навчитися з великим самовладанням реагувати на тиск в  повсякденному та професійному житті і відчувати позитивний вплив на фізичний і ментальний стан.

Комплекс вправ «Йоги в повсякденному житті» допомагає кожному досягти здорового дихання; люди, які страждають від респіраторних розладів на  зразок астми або хронічного бронхіту, завдяки цим практикам отримують велике полегшення.

Психічний компонент астми грає особливо важливу роль у прояві цього захворювання. Розслаблення і дихальні вправи разом зі зміною способу життя можуть вилікувати цю хворобу або хоча б значно поліпшити респіраторну функцію.

 

Серцево-судинні захворювання

Важливою метою вправ і дисципліни йоги є усунення факторів ризику, що сприяють утворенню серцево-судинних захворювань. Неправильна дієта, стрес і брак вправ в основному і викликають захворювання цього типу. Регулярне заняття систематично розробленими вправами йоги значно покращують функцію серця, стимулюючи кровообіг і зміцнюючи всю судинну систему. Певні дихальні вправи посилюють поглинання кисню і сприяють усуненню вуглекислого газу та інших нечистот із організму. Поступово, у міру відновлення надходження кисню, відновлюється природна рівновага організму. Техніки релаксації дозволяють розслабитися як фізично, і ментально.

Функціональні порушення серцево-судинної системи стали поширеною проблемою, і статистичні дані вказують на постійно зростаючу тенденцію розвитку серцевих і судинних захворювань по всьому світу. Тому для вирішення цих проблем в системі «Йога в повсякденному житті» застосовуються фізичні, дихальні і розслаблюючі вправи.

Професор Ярміла Мотаджова, доктор медичних наук Університету Братислави, 5 років брала участь в науковому дослідженні застосування вправ йоги в реабілітації при серцевих захворюваннях. Група пацієнтів практикувала певні вправи системи «Йога в повсякденному житті». За групою ретельно спостерігали, людей регулярно перевіряли. Результати технічних даних (наприклад, частота пульсу, кров'яний тиск і ін. функціональні параметри) повністю підтвердили успішність застосування вправ йоги для зміцнення здоров'я серця.

Ревматичні недуги

Як відомо, багато людей страждають від ревматичних змін в кістках, суглобах і м'язах через спосіб життя - переїдання, надмірне споживання тваринних жирів, брак фізичних вправ і погану поставу. Всі ці чинники ведуть до руйнуючих і запальних змін в м'язах і суглобах і призводять до туго рухливості суглобів і сильного болю.

 

Вправи йоги служать не тільки в якості допоміжної терапії для полегшення існуючої болю, але також запобігають ригідності хребта і ревматичним змінам суглобів. Фізичні вправи розтягують і розслаблюють укорочені м'язи і зміцнюють слабкі м'язи, що забезпечує відповідну стабільність і підтримку суглобам. Вправи йоги використовують повний можливий безболісний обсяг рухів суглобів. Вони значно покращують рухливість суглобів і підсилюють циркуляцію крові в суглобових мембранах. Тіло в цьому випадку поступово відновлює здорову гнучкість природним чином.

Метаболізм стимулюється певними дихальними вправами, які врівноважують і гармонізують автономну нервову систему, сприяючи розслабленню і гарному фізичному стану.

Ефективність вправ йоги була підтверджена під час важливого дослідження у всесвітньо відомому санаторії Пьестані в Словаччині. Група медичних фахівців, що складалася з трьох докторів, психолога та інструктора йоги, досліджували ефект систематичної практики «Йоги в повсякденному житті» на пацієнтів, які страждають на ревматоїдний спондиліт.

 

Порівняли пацієнтів однієї групи, що практикують певні фізичні і дихальні вправи системи «Йога в повсякденному житті», з пацієнтами іншої групи, яких лікували класичними реабілітаційними вправами і техніками. Результат цього дослідження показав помітне поліпшення рухливості і параметрів легень, а також зменшення болей.

Успіх комплексу вправ «Йоги в повсякденному житті» у звільненні від проблем, пов'язаних з суглобами і гнучкістю хребта, в основному досягається завдяки її цілісному ефекту. Довгостроковий ефект цих вправ поширюється не тільки на фізичний стан, а також сприяє ментальному спокою, як результату розслаблюючих технік. Практика розслаблюючих технік допомагає пацієнтам адекватно реагувати на стрес і нервову напругу, даючи їм можливість краще справлятися зі своїми професійними і сімейними обов'язками.

«Йога в повсякденному житті» у фізіотерапії - звіт фізіотерапевта

Система «Йога в повсякденному житті» дала можливість західним людям практикувати йогу в оригіналі, в чистому вигляді. Чим довше я практикую «Йогу в повсякденному житті», тим більше переконуюся в необхідності впровадження йоги в нашу західну культуру. Йога, і тут я маю на увазі конкретно «Йогу в повсякденному житті», дає шлях до здоров'я і гармонії. Вправи йоги дають рівновагу на фізичному, ментальному і соціальному рівні. Відмінна рівновага означає прекрасне здоров'я, і будь-який метод або наука, яка прагне до цієї мети, знаходиться в гармонії з принципом йоги.

Відчуваючи користь «Йоги в повсякденному житті» та її величезну цінність для нашого здоров'я, я відчуваю необхідність у використанні цього знання в моїй роботі фізіотерапевта. Багато пацієнтів, знову допущені на фізіотерапевтичне лікування, зміцнили мою віру в те, що впровадження «Йоги в повсякденному житті» значною мірою збагатило мою терапію.

«Тепер я знаходжу час для вправ, і я навчився усвідомлювати своє тіло. Завдяки цьому я часто починаю усвідомлювати зайву напругу і усвідомлено відпускати її »

«Тепер я можу легко розслаблятися, і завдяки цьому розвинув здатність накопичувати більше енергії»

«Здатність усвідомленого дихання багато в чому сприяє моєму фізичному добробуту»

Важливість розслаблення в «Йозі в повсякденному житті»

Здатність розслаблятися в йозі так само важлива, як і правильна практика фізичних вправ. Кожне заняття починається і закінчується коротким періодом розслаблення. Також є короткі проміжки релаксації між вправами.

Більш глибоке значення розслаблення приписується тому факту, що під час розслаблення тіла дається достатньо часу для реакції на вправу. Практикуючий може усвідомлено відчувати врівноважуючий ефект вправи і розвивати тонку усвідомленість функцій тіла. Вправи йоги завжди повинні координуватися з диханням і практикуватися з великою усвідомленістю. Таким чином на тіло, розум і свідомість виявляється цілісний ефект.

З тих пір як я практикую «Йогу в повсякденному житті», я приділяю більше уваги розслабленню, диханню і усвідомленому виконанню рухів у моїй терапії. Я особисто переконалася, наскільки важливі всі ці три аспекти  для відновлення фізичної та ментальної рівноваги, і яку важливу роль вони відіграють для нашого здоров'я. Терапевтичне значення «Йоги в повсякденному житті» у багатьох галузях охорони здоров'я для мене очевидно, так як я зустрічаюся з пацієнтами з безліччю різноманітних порушень. У процесі я навчилася постійно переоцінювати загальну цінність і величезну користь цієї системи.

 «Йога в повсякденному житті» як доповнення фізіотерапії

Вправи йоги для багатьох пацієнтів добре підходять в якості домашньої програми. Вони можуть бути підібрані і адаптовані терапевтом для кожного індивідуально. Чіткі ілюстрації та інструкції з описами полегшують пацієнтові самостійну практику. Я рекомендую багатьом пацієнтам практикувати вправи «Йоги в повсякденному житті» як додаток до терапевтичномуго лікування. Система - прекрасна програма щоденних вправ на період, коли відпадає необхідність у подальшому терапевтичному спостереженні. Мої пацієнти налаштовані практикувати ці вправи, так як вони усвідомлюють позитивний ефект, який виявляється на їхнє здоров'я.

«Йога в повсякденному житті» в дихальній  терапії

Вправи йоги дуже важливі в дихальній терапії. Західна медицина також з великою повагою ставиться до цінності цих вправ. Наскільки мені відомо, багато книг по дихальній терапії рекомендують певну форму вправ йоги для поліпшення дихальної функції.

Вправи «Йоги в повсякденному житті» розроблені таким чином, щоб за допомогою різних фізичних поз направити вдих у всі зони легенів.  Це сприяє надбанню звички правильного дихання і стимулює швидкість метаболізму. Правильне дихання - основа здоров'я, тому в практиці йоги стільки уваги приділяється диханню.

Як доповнення до фізичних вправ я рекомендую багатьом своїм пацієнтам практикувати Наді Шодхана Пранаяму згідно інструкції «Йоги в повсякденному житті». Ці спеціальні дихальні вправи врівноважують прану - життєву енергію тіла. Наді Шодхана активізує здорову дихальну функцію і викликає приємне почуття як результат фізичної та ментальної рівноваги.

«Йога в повсякденному житті» при болю в спині та суглобах

Поступова система розслаблення, дихання і фізичних вправ - корисна програма для пацієнтів, які страждають від  болей в суглобах і м'язового дисбалансу через перевантаження і тривалу напругу. Систематичні вправи йоги тренують м'язи всього тіла, чергуючи розтягуючі вправи із затримками, розслабленням і рухом.

Якщо медичний діагноз виключив природне ушкодження як причину проблеми, тоді можна бути впевненим, що регулярна практика «Йоги в повсякденному житті» поліпшить м'язову рівновагу і здоров'я суглобів.

Під час руху погана постава і погані звички чинять надмірний тиск на хребет. В результаті - м'язове напруження - часта причина болю в спині, який може також віддавати в інші області тіла, такі як голова, шия, руки і ноги. Тому кожна асана йоги поступово включає у вправи окремі частини спини. Вправи, що включають легку скрутку спини, розслаблюють глибокі м'язові шари  в спині. Ці м'язи з'єднують окремі хребці уздовж спини і особливо схильні залишатися в напрузі. Оскільки ці м'язи непрямі, вони отримують величезну користь під час легких скруток.

Розтяжка і зміцнення м'язів повинні поєднуватися. Якщо м'яз тільки розтягується, то під тиском, коли йому не вистачає необхідної сили, він миттєво напружується і знову коротшає. Якщо м'яз тільки зміцнюється, він втрачає свою гнучкість і еластичність, що проявляється в скутості руху.

Сильні та гнучкі м'язи є важливим захистом для спини і суглобів. Тому регулярна практика вправ йоги зменшує хворобливі симптоми в спині і суглобах всього через кілька тижнів. Практика асан йоги забезпечує необхідний діапазон рухів, що підтримує здоров'я м'язів, зв'язок, хрящів і суглобових капсул, що важливо для їх належного  функціонування. Зв'язки і сполучні тканини, які охоплюють кожен суглоб, стають тугими при м'язовій напрузі і еластичними при розтягуванні м'язів. Вправи йоги також підсилюють вироблення суглобної рідини з внутрішнього шару суглобової капсули, таким чином живлячи суглоб. Хрящам, дискам і меніску необхідно збалансований  рух для збереження гнучкості і рухливості.

Психосоматичні ефекти «Йоги в повсякденному житті»

Вправи йоги насправді є психосоматичними вправами; це означає, що вони впливають на тіло, розум, дихання і свідомість. Цей факт значно розширює мою роботу. Багато моїх пацієнтів страждають від болю в спині, шиї або голові, що часто відбувається через нездатність чинити опір стресу. Однак багато хто також відмовляються визнати це і шукають допомоги тільки в терапевтичних засобах. У таких випадках пацієнтам, які не зможуть поліпшити свій стан без внутрішніх змін, допомагають вправи йоги, так як ці вправи мають  ефект як на фізичному, так і на ментальному рівні.

«Йога в повсякденному житті» допомогла мені зрозуміти, наскільки об'ємні вправи йоги і як глибокий їх ефект на тіло і розум. Всі фізичні вправи, дихальні і розслаблюючі техніки самим природним чином гармонізують кожну функцію людської істоти. У будь-якому випадку вправи йоги позитивно впливають на людину в цілому. З мого досвіду, ті пацієнти, які страждають від періодичних головних болів, пов'язаних зі стресом, або болів в спині, знаходять систему «Йога в повсякденному житті» особливо корисною і приємною програмою вправ.

«Йога в повсякденному житті» сама по собі завершена, всеосяжна система здоров'я. Результати моєї власної практики підтверджують той факт, що ефекти цієї системи простягаються далеко за межі фізичного рівня. Тому я рекомендую практику цієї системи, щоб збагатити життя кожної людини, що піклується про своє здоров'я.

 Харрієт Бухер, фізіотерапевт

Життєвий тонус і здоров'я в літньому віці з «Йогою в повсякденному житті»

Регулярна практика йоги буде підтримувати життєвий тонус і здоров'я людського тіла в літньому віці. Медично доведено, що вправи йоги мають стимулюючий і регулюючий вплив на всі системи людського тіла, включаючи залози, органи і нервову систему. Вони мають очищуючу і відновлюючу дію на все тіло. Під час практики асан йоги ритмічне чергування розтягування і стискання окремих частин тіла викликає викид крові і лімфи з кровоносних судин. З кожним стисненням відбувається короткочасне зменшення кровопостачання, а при кожному розтягуванні в ту ж саму область надходить свіже потік крові, що несе кисень і поживні речовини. Таким чином органи і м'язи отримують оптимальне харчування, циркуляція поліпшується, а токсини і продукти розпаду виводяться легше.

На основну речовину між клітинами тіла здійснбється невеликий тиск у фазі розтягування при виконанні асан йоги. Ця речовина відповідальна за передачу інформації між клітинами. Асани йоги покращують цю функцію, що у свою чергу підсилює лімфодренаж, зняття набряку тканин тіла і виведення продуктів розпаду через нирки. Лімфатична система тіла несе відповідальність за перенесення через кровоносні судини жиру з їжі, і вона також відповідальна за усунення з тканин тіла продуктів розпаду. Лімфатична система дуже важлива для функції імунітету, тому імунна система підтримується в основному практикою асан йоги. Інший орган лімфатичної системи, на який благотворно впливають розтяжки і розслаблення - це шкіра, найбільший орган нашого тіла. Практика йоги дозволяє зберегти пружність шкіри і, відповідно, молодість.

Перевернуті асани, такі як Віпаріткарані Мудра, Сарвангасана і Ширшасана, покращують кровопостачання у верхній частині тіла. У нижній частині тіла вивільняється венозний застій, і в результаті регулюється кров'яний тиск. Практика динамічних асан трохи підвищує кров'яний тиск і стимулює кровообіг. Однак процес розслаблення після практики асан (особливо глибоке розслаблення в йога-нідра) викликає усвідомлене перемикання з функції симпатичної нервової системи на парасимпатичну нервову систему. Це перемикання від активності з підвищеним кров'яним тиском і посиленою частотою пульсу на стан зі зниженим кров'яним тиском і розслабленим пульсом.

Внаслідок цього, автономна нервова система, яка зазвичай знаходиться за межами нашого контролю, побічно реагує на вправи йоги відновленням функціональної рівноваги між симпатичною і парасимпатичною нервової системою. Ендокринна система також регулюється подібним чином. В результаті досягається відчуття благополуччя, гармонії і, в кінцевому рахунку, оптимальне здоров'я.

 

Інгрід Гебхардт, доктор медичних наук