Гяна Йога

Г'яна означає знання. Г'яна Йога є шляхом, де реальність виявляється через проникливість, практику і знання. Гяна Йога  має чотири принципи:

  1. Вівека–Здатність Розрізняти
  2. Вайраг'я - Самозречення
  3. Шатсампатті - Шість Скарбів
  4. Мумукштва - Постійне Прагнення до Бога

Вівека - Проникливість

Вівека є найчистішою формою знання. Вона також може бути описана, як найвище авторитетне джерело нашого сумління. Сумління говорить нам, що правильно і що неправильно. В основному ми добре знаємо те, що повинні робити, однак, наші егоїстичні бажання є дуже сильними і заглушають голос сумління всередині нас.

Вайраг'я– Самозречення

 Вайраг'я означає звільнитися внутрішньо від будь-якого бажання земного задоволення або володіння. Г'яна Йога усвідомлює, що всі мирські задоволення нереальні і тому не мають тривалої  неминущої цінності. Г'яна Йога шукає незмінне, вічне Верховне - Бога. Всі речі цього земного царства є тимчасовими і, отже, формою нереальності. Реальність -Атма, Божественне Я,  не піддається руйнуванню, вічна і незмінна. Атму можна порівняти з простором. Простір завжди залишається простором - ніхто не може спалити його чи обрізати. Якщо будуємо стіни - ми створюємо окремі "індивідуальні" відсіки. Однак, простір не змінить себе через це, і, одного дня, коли стіни будуть прибрані, залишитьсятільки нероздільний, нескінченний простір.

Шатсампатті - Шість Скарбів

Цей принцип Г'яна Йога складається з шести принципів:

  1. Шама - абстрагування від почуттів і розуму.
  2. Дама - контроль над почуттями і розумом. Для стримування себе від негативних дій, таких як крадіжки, брехня і негативні думки.
  3. Упараті - знаходитись над речами.
  4. Тітікша - бути стійкими, дисциплінованими. Для того, щоб витримати і подолати всі труднощі.
  5. Шраддха - відданість і віра  Священному Писанню і  словам Учителя.
  6. Самадхана - мати рішучість і мету. Що б не сталося, наші прагнення завжди мають бути спрямовані виключно до нашої мети. Ніщо не повинно коли-небудь відрадити нас від цього.

Мумукштва - Постійне Прагнення до Бога

Мумукштва є палким бажанням в серці усвідомити Бога і об'єднатися з Богом. Верховне і Вічне Знання - Атма Гяна - Реалізація нашої істинної Сутності. Самореалізація – це  досвід, в якому ми не відокремлені від Бога, але єдині з Богом і всім життям. Коли ця реалізація пробуджується, зникають межі інтелекту, і він стає абсолютним. Всеохоплююча любов наповнює наше серце. Також стає ясно, що все, що шкодить іншим, зрештою шкодить нам. Отже, ми розуміємо і підкоряємося Всесвітній заповідь Ахімси, ненасильства. Таким чином, шлях Гяна Йоги об'єднаний з принципами Бхакті Йоги, Карма Йоги та Раджа Йоги.